Stant Tasarım

Başarılı bir fuar veya sergi organizasyonunda ilk adım mekanı en kullanışlı şekilde düzenlemektir. Bu da stant düzenlemekle başlar. Kelebeklerin ömrü kadar kısa olan stantlar fuarda kaldığı sürece bekleneni verebilmelidir ve o kısa süreye başarılı bir çalışma sığdırılmalıdır.

Firmalar için stant düzenlemek tamamen yaratıcılık isteyen bir çalışmadır. Orijinal, kullanışlı ve fonksiyonel stantlar hazırlamak prestij açısından önemlidir. Bu nedenle bu işi profesyonel stant tasarımcılarına bırakırlar.

Tasarımcı ise stant dizaynı ile sergilenen ürünler ve katılımcı firmanın istek ve amacını bir arada sunabilmek için standı düzenler.

Katılımcı firmalar için fuarda yer almak, pek çok açıdan firmasının, markasının imajını etkileyebilecek bir faaliyettir. Elbette ziyaretçilerde hayranlık hissi uyandıracak, akılda kalıcılığa katkı sağlayacak ve amaca hizmet edecek şekilde stant dizaynları yapmak son derece önemli görülmektedir.

Stant dizaynının oldukça önemli olduğunun anlaşılmaya başlamasıyla bu konuda uzman firmalar oluşmaya başlamış ve profesyonel hizmetler sunma amacıyla stant dekorasyonları hazırlama işinin bir sektör haline gelmesini sağlamışlardır.

Fuar stantları, katılımcı firmaları temsil eden fiziki alanlar ve mekânlardır. Fuar ziyaretçileri ise potansiyel alıcıdırlar bu sebeple fuar stantlarının önemi bir kez daha artar bu nedenle iyi dizayn edilmeleri gerekir. İyi bir stant ziyaretçilerin ilgisini çeker, ürünlerin en iyi şekilde sergilenmesini sağlar, bilgi verir, ziyaretçiler üzerinde olumlu bir etki ve heyecan yaratır.

Fuarlarda hazırlanan stantlarda ticari ilişkiler, görüşmeler için gerekli fiziki koşullar da hazırlanmalıdır. İyi dizayn edilmiş bir stant hem firma hem de ülke tanıtımı açısından önemlidir.